Vietnam III - Dong-Dai
Home Up Haiti Peru Kongo I Kongo II Etiopien Brasilien Ungarn Sydafrika Sydsudan Uganda I Uganda II Vietnam I Vietnam II Vietnam III - Dong-Dai Haiti - CESSA Indien

 

Oplysninger om bidragsmodtager

Navn

Dong-Dai, Vietnam

Adresse

Vietnam

Kontaktperson

Fr. Nguyen Dinh Ngoc

Formål/beskrivelse

Karitativt missionsarbejde udført af franciskanerne blandt de fattige minoritetsgrupper i bjerglandsområdet Dong-Dai ca. 25 km vest for Nha-Trang i sydcentral Vietnam.
 

Historie

Vincent Grupperne har startet støtte af dette projekt i 2010

Støttede aktiviteter

I år 2010 har man valgt at have særligt fokus på børnene i de mange børnefamilier. Det drejer sig om ca. 240 børn i alt. Man regner bl.a. med at uddele ca. 4.800 dåser mælk hver måned

Efterår 2011:

60.000 kr. til medicin

Sankt Vincent Grupperne har for nyligt godkendt en projektansøgning fra det katolske Dong Dai Missions Center i Vietnam – nær byen Nha Trang. Projektet er toårigt og pengene skal bruges til at købe medicin til de fattige i Khanh Vinh distriktet. Der er bevilget i alt 60.000 kr. – 30.000 kr. pr. år.

De fattige i Khanh Vin distriktet er en minoritetsbefolkning, som er meget fattige og med mangel på grundlæggende sundhedspleje samt en række almindelige sygdomme som malaria, diarre, luftvejssygdomme som bronkitis m.v. Det skal indkøbet af medicin nu råde bod på. Desuden får de, der skal på hospitalet en lille sum penge, så de kan betale for opholdet. Sognet, som drives af franciskanere, anslår, at der skal bruges 30.000 kr. pr. år. Der bor omkring 20.000 mennesker i sognet.

Missionen var allerede organiseret før 1975, hvor Vietnam var delt i en sydlig stat og en nordlig stat. Efter 1975 hvor Vietnam blev ét land under kommunistisk styre fik kirken ikke tilladelse til at missionere ude i landsbyerne. Derfor kom landsbybeboerne hver søndag til messe og undervisning; men de fattige fik også mulighed for at blive undersøgt og eventuelt behandlet på franciskanernes klinik.

De anslår, der kommer 50 patienter hver eneste dag.

Julen 2010:

Beretning fra fader Nguyen Dinh Ngoc, december 2010

Mange tak for jeres støtte til vores mælkeprojekt, som har været meget succesfuldt og spændende.

Jeg kan bekræfte at jeg har modtaget jeres seneste bidrag på 600$. Mange tak.

Vi er i sæsonen for hungersnød. Det regner meget og minoritetsgrupperne kan ikke komme ud og arbejde. Bjergene "tager" indkomsten. Høsten (ris, korn etc.) er rådden. Men minoritetsfolkene er altid fyldt med glæde, fordi de tror på Gud, deres Fader.

Jeg har sendt jer nogle billeder, hvis I ønsker det kan jeg løbende sende flere.

Dette år har jeg døbt 200 etniske personer, som gerne ville blive Guds børn.

Vi har fået særlig tilladelse fra det lokale styre til at fejre julen med en aftenmesse d. 24. december kl. 17.30 i bjergdistriktet Khanh Vinh, hvor vi ellers resten af året ikke må missionere. Jeg vil sørge for at tage nogle billeder og sende dem til jer.

Jeg ønsker jer en hellig og glædesfyldt julenat.

Venlig hilsen

fr. cube (Nguyen Dinh Ngoc)

 

Sommer 2010:

I bjerglandsområdet omkring Dong-Dai, hvor der bor nogle forskellige minoritetsgrupper bl.a. Tring, Raglais og Êdê er der indtil nu ca. 1..600 som har konverteret til katolicismen. En af de præster, som har ydet den største indsats i missionærarbejdet her, er en franciskaner, p. Joseph Cupertino Nguyen-Dinh-Ngoc. Han blev født i 1946 i byen Hue (central Vietnam), blev præsteviet i 1974 og har været sognepræst i Dong-Dai fra 1977. Han har siden udført sit kald helhjertet og hårdt arbejdende. Han kører rundt i området på sin brugte motorcykel for at mødes med forskellige stammefolk, der bor så langt som 35 km væk. Han har lært at tale deres sprog og er blevet så dygtig til det, at han senere sammen med nogle franske missionærer har skrevet de første ordbøger på Fransk - Raglais og Vietnamesisk - Raglais. Udover det har han også været med til at oversætte bibel og salmer til Raglais. P. Joseph har deltaget i alle disse stammefolks kulturelle traditioner og deres hverdags aktiviteter. Folk kommer i hans sognekirke fra nær og fjern, fra 10 km til over 30 km afstand og på alle mulige personlige transportmidler: Cykel, motorcykel eller til fods for at deltage i søndagsmessen. Nogle af dem kommer endda aftenen før. Med al den nødvendige hjælp og omsorg fra deres sognepræst, har disse stammefolk med tiden fået forbedret deres levevilkår. De er blevet mere udviklede både i deres materielle og spirituelle liv. Mange af dem har nu fået en høj uddannelse, og der findes stort set ingen kriminalitet iblandt dem. 

(Uddrag fra vietnamesisk magasin "Katolik og Landfolk" sept. 2009)

Forår 2010

20 øre om dagen giver mælk til et vietnamesisk barn

240 vietnamesiske småbørn i alderen 1 til 5 år kan nu se frem til i helt et år at få mælk hver dag. Den vil forbedre og styrke børnenes sundhed og dermed gøre dem mere modstandsdygtige over for sygdomme. Det koster faktisk kun 24 øre om dagen – svarende til 70 kr. om året at give et barn mælk hver dag. Sankt Vincent Gruppernes har for nylig godkendt det nye projekt, som er blevet indsendt af Dennis Raymonds Jensen og hans vietnamesiske svigermor Thi Cinh Nguyen. Begge vil i nær fremtid forsøge at danne støttegrupper i enkelte menigheder. Projektsummen er 21.000 kr. og partneren – franciskanerordenen betaler selv 2.700 kr., hvilket lokalt er et stort beløb. Franciskanerne har det pastorale ansvar for sognet Dong Dai, som også omfatter nogle fjerntliggende landsbyer med minoritetsgrupper, der er meget fattige. Nogle af landsbyerne ligger mere end 40 km fra sognet. Franciskanerne har også skoleprojekter, børnehjem, handicappede, ældreomsorg, syge m.v. Det kommunistiske styre forbyder franciskanerne at missionere eller at færdes der på anden måde end som turist. De har dog fået tilladelse til at tage sig af syge, behandling og give medicin. De fattige er dybt afhængige af franciskanernes hjælp. For overhovedet at komme i kirke samles de op og køres til sognet for at de kan deltage i messen. Projekterne ledes af franciskaner og sognepræst Fader Nguyen Dinh Ngoc, OFM. Som særligt fokusområde i år arbejdes for at forbedre børnenes sundhed, bl.a. ved at dele mælk ud til børnene. Vil man være med til at give et barn eller flere den daglige mælkeration, så benyt girokortet inde i pjecen eller betal direkte til vores bankonto.