Indien II: Vi investerer i børnenes fremtid
Støtte til skolebørn i Manipur
Siden 2013 har Sankt Vincent Grupperne støttet et skoleprojekt under det katolske ærkebispedømmes udviklingsorganisation Diocesan Social Service Society (DSSS)
Manipur er et område med mange etniske grupper, der lever fortrinsvis af landbrug dybt inde i junglen. Indtægterne er små, og området har været præget af kampe mellem etniske grupper, hvor hele landsbyer er blevet brændt ned af rivaliserende grupper. Uddannelsesbaggrunden er ofte svag – især hos kvinderne – men den er dog steget støt i de seneste år. Den katolske Kirke driver et utal af skoler i Manipur, og ifølge statistikker fra ærkebispedømmet Imphal er der p.t. 66,657 elever i de katolske skoler i Manipur.
Formålet med projektet er at give hele familien et løft gennem at støtte børnenes uddannelse. Det er en investering i fremtiden.
Aktiviteterne under dette projekt er betaling af skolepenge og nødvendige skrivesager til undervisningen (hæfter, blyanter etc.). 80 studenter fra dårligt stillede familier er blevet udvalgt fra 6 forskellige skoler fra 7 skoledistrikter i Manipur. Organisationen har sørget for at holde børnene til ilden gennem god kontakt, både til børnene, deres skoler og børnenes forældre. Den projektansvarlige har haft jævnlig kontakt med både skolerne og de sponsorerede børns hjem.
Før skolestarten blev der organiseret et seminar i samarbejde med de respektive skoler. Her blev der arbejdet med at vedligeholde børnenes motivation . Der blev lagt vægt på at opmuntre børnene til at være velopdragne og flittige i skolen. Og det har givet bonus.”Under implementeringen af projektet har vi erfaret, at studenterne klarer sig godt i deres respektive klasser ”, skriver kontaktpersonen. Projektet har positiv betydning – både for børnene og deres familier, så konklusionen er: ”Ved interaktion med forældrene lærte vi, at projektet har haft indvirkning på livet i disse lavindkomstfamilier”.